Vítáme Vás v naší obci.

Pomoc Ukrajině

Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině

V Kutné Hoře:
Kongresové centrum Galerie Středočeského kraje (GASK) na adrese: Kremnická 239/7

V Mladé Boleslavi:
Základní škola a Mateřská škola Mladá Boleslav, 17.listopadu 1325, na adrese: 17.listopadu 1325

Obě jsou prozatím v provozu 24 hodin denně s tím, že upravíme případně otevírací dobu dle praxe, pokud se ukáže být nonstop provoz neefektivní. Obě centra poskytují pomoc s registrací, ubytováním, zdravotním pojištěním, psychologickou a lékařskou pomoc, pomoc s vyřízením pracovního povolení. Jsou zkrátka kontaktním místem pro uprchlíky. Platí, že některé agendy, jako je třeba pomoc Úřadu práce, nejsou nonstop, ale základní pomoc uprchlíci dostanou vždy.

V Praze:
Od dnešních 8:00 začne také fungovat nové společné centrum s Prahou, a to v Kongresovém centru rovněž nonstop, kam se přesouvá dosavadní centrum z Mariánského náměstí. Přehledný letáček ke všem centrům česky i ukrajinsky najdete níže. V letáku jsou QR kódy, které zobrazí místo v mapě. Máte zase v JPG i PDF – sociální sítě, weby. Důležité je dodat, že cestování veřejnou dopravu ve Středočeském kraji je pro ukrajinské občany po předložení pasu zdarma.

Základní informace česky i ukrajinsky a všechny novinky, které jako kraj vydáváme jsou dostupné také zde:
https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/pomoc_ukrajine

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klíčové je, že Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během tří dnů od příjezdu registrovat na Policii ČR, pokud jsou ubytováni v soukromí. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel. Pokud nemají žádné zázemí, je několik možností:

  • Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra: 974 801 802
  • Kontaktovat krajskou informační linku: 950 870 420

Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) – viz výše. Všechny klíčové informace jsou dostupné i v ukrajinském jazyce na webu Ministerstva vnitra. Rozcestníkem pro pomoc Ukrajině – informace jak pro Ukrajince, tak pro ty, kteří chtějí pomoc poskytnout jsou na stránce: www.nasiukrajinci.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY A PRÁCE V ČR

Veškeré informace jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Níže jsou letáky jak v češtině, tak ukrajinštině, které vysvětlují postup ohledně zaměstnávání ukrajinských občanů prchajících před válkou. Základ je, že pro vykonávání práce a získání pracovního povolení již musejí mít uprchlíci speciální dlouhodobé vízum. Zároveň připojuji Otázky a odpovědi, které sestavil k možnosti zaměstnávání Úřad práce – opět v obou jazykových verzích.

Formulář v ukrajinštině pro žádost o Mimořádnou okamžitou pomoc, která není navázána na vízum. Dle informací paní ředitelky Malichové z Krajské pobočky Úřadu práce je právě tato dávka tou, kterou bude Úřad práce nyní vyplácet, protože MPSV chystá jednotnou dávku pro uprchlíky, a také pro ty, kteří uprchlíky ubytovávají. Další podrobnosti o pomoci jsou dostupné také na stránkách Úřadu práce.

ZDRAVOTNICTVÍ

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo bezplatnou linku pro pomoc ukrajinským občanům se zdravotní péčí: 1221 (VOLBA 8)

Středočeský kraj rozhodl, že ve všech krajských nemocnicích budou mít akutní a bezodkladnou péči ukrajinští občané zdarma i bez účasti na veřejném pojištění. Jedná se o nemocnice: Kladno, Mladá Boleslav, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín. Zároveň se zapojili praktiční lékaři, kteří rovněž budou poskytovat péči zdarma. Informace jsou dostupné na:
http://lekariproukrajinu.cz/

 

Dokumenty, informace, letáky apod.

informace_zamestnavatele_CZ

 

informace_zamestnavatele_UA

 

Otázky a odpovědi - Česká verze2

 

Otázky a odpovědi - Ukrajina verze2

 

ukrajina_letak8

 

ukrajina_letak8_UA

 

Žádost o MOP česko_ukrajinská verze

 

Ke stažení:

Comments are closed.