Vítáme Vás v naší obci.

Skanzen

První skanzen na světě vznikl v roce 1891 ve Stockholmu. Tehdy populární národopisné výstavy pak řadu zemí inspirovali ke vzniku podobných zařízení. Zdejší skanzen, čtvrtý v Evropě, vznikl v Přerově nad Labem na konci 19. století z iniciativy majitele přerovského panství, jímž byl příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a etnograf arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Ten nechal upravit stavbu z počátku 18. století, bývalou panskou kovárnu a rychtu, na ”staročeskou chalupu“ a vybavit ji národopisnými předměty, pocházejícími z obce a okolí.

V roce 1967 převzalo ”staročeskou chalupu“ do své správy Polabské muzeum v Poděbradech, obnovilo národopisnou expozici a začalo budovat tzv. polabský skanzen. Do okolí ”staročeské chalupy“ byly postupně přeneseny vybrané a na původním místě ohrožené lidové stavby i drobné objekty. V sedmdesátých letech 20. století se staly součástí polabského skanzenu další panské stavby – myslivna s hospodářským dvorem a bývalá bednárna s přilehlými zahradami. V současné době je v muzeu celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Součástí polabského skanzenu je i stará škola a ”zahrádky našich babiček“. V dubnu a v prosinci se v celém areálu pořádají tradiční zvykoslovné výstavy ”Jaro na vsi“ a ”Vánoce“.

Staročeská chalupa

Bývalá přerovská rychta, která patřila až do konce 19. století zdejším kovářům a rychtářům Bělíkům. Roku 1895 ji zakoupil majitel přerovského panství arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Po čase se rozhodl zařídit ji podobně jako českou chalupu na Všeobecné jubilejní výstavě v Praze r. 1891. Podle jeho představ byl v místě i okolí vykupován starý lidový nábytek, obrazy, nářadí, nádobí apod. Tím byly zřízeny dvě síně a ty veřejnosti zpřístupněny r. 1900.

Z národopisného hlediska představuje chalupa mimořádně pěknou ukázku vyspělého lidového stavitelství v Polabí. V průčelí zděného domu je bohatě členěná lomenice, nahoře ukončená kuželovým kabřincem a makovičkou. Štít je nesen třemi ozdobnými sloupky a tím tvoří poměrně hlubokou předsíň. Vnitřek je rozdělen na dvě velké světnice, za každou je spížní komora a další komora je za síní s černou kuchyní.

Chalupa pocházející z 18. století se stala jedním z prvních národopisných muzeí u nás. Zde byly sbírky přístupny až do okupace, kdy byly rozvezeny po okolních muzeích. V roce 1967 provedena generální oprava objektu a znovu v jeho prostorách otevřeno národopisné muzeum, které se stalo základem nynějšího Polabského národopisného muzea.

V roce 1922 byla operou Národního divadla v Praze před touto chalupou uvedena ”Prodaná nevěsta“. Rovněž Vám doporučujeme k návštěvě naší fotogalerie, kde naleznete ukázkové fotografie ze skanzenu a dále také interiéry skanzenu.

Informace o otevírací době, vstupném a aktuálních akcích naleznete na stránkách Polabského muzea: http://www.polabskemuzeum.cz/
Adresa
Polabské národopisné muzeum, 289 16 Přerov nad Labem
Telefon
+420 325 565 272
GPS
Loc: 50°9’38.388″N, 14°49’27.991″E
Emailová adresa
skanzen@polabskemuzeum.cz
Internetové stánky
www.polabskemuzeum.cz

 

Fotografie

Comments are closed.