Vítáme Vás v naší obci.

Rybářské sdružení

RYBÁŘSKÝ SPOLEK POLABÍ

Spolek  provádí sportovní rybolov na tůni „Bezednice“ o výměře 6884 metrů čtverečných a na tůni „Babinec“ o výměře 5059 metrů čtverečných. „Salvátorský rybník “ o výměře 12717 metrů čtverečných je nezarybněný z důvodu plánované opravy .

Vedení spolku, kontakty:

předseda: Daniel Suchý, tel. 734 267 662
místopředseda: Jiří Řepa, tel. 731 702 315
hospodář: Jakub Rožánek, tel. 605 200 355
kontrolor: Jan Špitálský 
 
prodej povolenek: Josef Prokeš 778 856 218
 
Cena povolenek:
roční dospělí 1250,-Kč
roční senioři 750,-Kč
roční děti 500,-Kč
denní (chyť a pusť) 200,-Kč
denní (chyť a ber) 1ks ušlechtilé ryby 400,-Kč
 
Rybářský řád Rybářského spolku Přerov nad Labem se sídlem v Přerově nad Labemspolku platný od 22.1.2022: 

IČ: 62991388 (dále jen RS).

1) Chytání je povoleno na tůních „Babinecká “a „Bezedna“, od 1. 1. do 31. 12. s výjimkou 24.12.

Leden, Únor, Březen, Listopad, Prosinec 5,00 – 22,00 hodin
Duben, Květen, Červen, Červenec, Září, Říjen 4,00 – 24,00 hodin
Výjimkou je pouze lov Sumce velkého.
Sumce je možno lovit 24 hodin denně a to po předchozím oznámení některému z členů výboru. Návnada nesmí být menší než 20 cm. a musí být viditelně zřejmé, že se jedná o lov sumce.
2) Doba hájení: Od 1. ledna do 15. června jsou hájeni: candát obecný, štika obecná, okoun říční. Ostatní druhy povolených ryb se loví celoročně.
3) Povinnosti chytajícího: Chytající je povinen mít u sebe platný rybářský lístek, platnou povolenku, podběrák, vyprošťovač háčků, metr a vezírek. Při nočním lovu vhodné svítidlo (baterku). Po příchodu k místu lovu prohlédne osoba provádějící lov místo z něhož hodlá lovit. Pokud je znečištěno odpadky, před zahájením lovu ryb je uklidí. Osoba provádějící lov je povinna udržovat na
místě pořádek a po skončení lovu případné odpadky po sobě uklidit. Je zakázáno ponechávat odpadky na břehu nebo je házet do vody. Za hrubé porušování tohoto ustanovení je považováno,
pokud by osoba provádějící lov ryb takto zacházela se skleněným odpadem. 

Vyhrazování míst je zakázáno!!!

4) Při lovu ryb se zakazuje: Používat prostředků výbušných, otravných, nebo omamných látek. Používat bodců jakéhokoliv druhu, lapaček, udic bez prutů, dále vidlic a rozsošek, jakož i střílet ryby,
tlouci ryby, chytat je na šňůry, do rukou a ok, užívat k lovu ryb elektrického proudu. Chytat ryby do Slupů a vrší, chytat z loděk a z plovoucích zařízení.

Na tůních se zakazuje lov:

a) Vybraných druhů ryb po dobu jejich hájení z důvodu jejich rozmnožování.
b) Vybraných druhů ryb, které nedosáhly nejmenší lovné míry.
c) Mimo denní dobu ryb v kalendářním roce z důvodu ochrany rybí osádky.
d) V místech kde se nahromadily ryby za minimálního nízkého stavu vody, nebo při škodlivém znečištění vody a též ryby shromážděné k přezimování a rozmnožování. Lovit rybí plůdky pokud
tato opatření nečiní uživatel revíru k záchraně ryb, nebo k jejich přenesení do jiných vod. 
5) Povolené technické prostředky k lovu: Udice, která je tvořena prutem, navijákem, šňůrou nebo vlascem a háček, případně další doplňky. Vábničky, echolot, podběrák, vezírek, čeřínek,
vyprošťovač háčků, měřítko, stojánky nebo držáky na udice, číhátka, splávky, zátěž, nahazovací prak a další prostředky.
6) Lov ryb: ( na položenou a na plavanou ). Lov ryb na udici, na položenou, na plavanou může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla
bez prodlení manipulovat. Nesmí být použit systém samo seku! Při lovu na položenou, nebo na plavanou se používají 2 pruty. Při lovu na položenou není pohyb nástrahy lovcem aktivně ovlivňován. Při lovu na plavanou může osoba provádějící lov pohyb nástrahy aktivně ovlivňovat. Na každé udici může být pouze jeden návazec s jedním háčkem – ( jedno háček).
Při lovu na živou nástrahu menší než 20 cm musí být použity pouze jedno háčkové systémy s nejvýše 2 háčky. Při lovu na živou nástrahu větší jak 20 cm mohou být použity vice háčkové systémy s nejvýše 3 háčky (jedno, dvoj nebo trojháčky). Nástražní ryba se použije pouze v období od 16. června do 31. prosince. Jako nástražní ryby se nepoužívají ryby lososovité, úhoř, chráněné druhy ryb a ryby nedosahující nejmenší lovné míry. Při lovu zachovávají osoby provádějící lov mezi sebou vzdálenost nejméně 3 metry, pokud se nedohodnou na menší. Při lovu je třeba se chovat tak, abyste
nerušili ostatní účastníky lovu a koupající se osoby.

Lov na bójku:

Při lovu může být použito bójky, nebo bójky s pomocnou bójkou. Přitom žádná z nich nesmí přesáhnout rozměry 15 x 15 x 30 cm. Spojení bójky a pomocné bójky musí umožňovat po záběru a při zdolávání ryby její rozpojení tak, aby pomocná bójka již nebyla spojena s udicí. Po skončení lovu musí být pomocná bójka vytažena z vody. V případě použití dvou bójek, které jsou pevně propojeny spojkou, nesmí žádná z nich přesahovat rozměry 10 x 10 x 10 cm. Jejich vzájemné propojení může být maximálně do 150 cm. Za bójky se nesmí používat neopracovaný polystyrén a neopracované plastické hmoty (včetně PET lahví).

7) Zacházení s ulovenou rybou:
Při vylovení ryby je osoba provádějící lov povinna zacházet s ní šetrně. Rybu, která se vrací zpět do vody, je potřeba uvolnit z háčku bez zbytečné manipulace, pokud možno ve vodě. Pokud vězí háček hluboko v jícnu ryby, je nutno jej odstřihnout (odříznout). Za hrubé porušení tohoto ustanovení je považováno vytahování ulovené ryby po břehu nebo její nešetrné vracení do vody.
Usmrcování ryb se provádí omráčením silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy a přetnutím žaberních oblouků, nebo přetnutím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou. Pokud
osoba provádějící lov ulovenou rybu usmrtí, očistí a zbaví vnitřností, nesmí zbytky vhazovat do vody nebo je ponechat na místě. Pokud osoba provádějící lov uchovává ulovené ryby živé, je povinna mít vlastní vezírek, nebo takové zařízení, které umožňuje rybě alespoň minimální pohyb. Je zakázáno používat společných vezírků a zařízení k uchování živých ryb. Ryba usmrcená nebo uložená ve vezírku nebo jiném zařízení je považována za ponechanou. Takovouto rybu je nutno neprodleně zapsat do úlovkového lístku (datum, místo, druh, míru) a nechat podepsat rybářem starším 18 let (pokud je přítomen). Tímto jeho lov v daném dni končí. Počet přisvojených ryb je limitován na 20 kusů za 1 rok. Za přisvojenou rybu se považuje: kapr, amur, štika, candát, úhoř a lín.

Chytání ryb na žákovskou povolenku:

Dětem do 10 let se povoluje chytat bez příslušných dokladů na 1 prut držitele povolenky staršího 18 let. Žáci do 16 let mající povolenku mohou chytat na 1 prut pod dozorem rybáře staršího 18 let.
O tento dozor musí požádat při příchodu k vodě! Kontrolu může provádět každý člen RS starší 18 let a při zjištění přestupku odebrat povolenku. 

Lovné míry ryb v cm:

Kapr 45 – 70  /  Candát 60 – 90  /  Okoun 25
Amur 60  /  Úhoř 60  /  Sumec 0
Štika 70 – 90  /  Lín 40  /  Jeseter celoročně hájený

Tento Rybářský řád byl projednán a schválen na členské schůzi Rybářského spolku POLABÍ se sídlem v Přerově nad Labem, konané dne 22.1.2022 v „ HOSTINCI VA RŮŽKU“

a s okamžitou  platností nahrazuje dosavadní Rybářský řád.

 

Historie spolku

Rybářská organizace v Přerově nad Labem se datuje od roku 1993. V roce 1995 byly 13. července zaregistrovány u Ministerstva vnitra STANOVY RYBÁŘSKÉHO SDRUŽENÍ „POLABÍ „a tím i sdružení . Spolek byl založen jako občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů.

Hlavním zakladatelem spolku byl pan JAROSLAV MÜLLER (* 11.11.1937. + 2.9.2014.) , který se zasloužil o rozvoj sportovního rybolovu v Přerově nad Labem. Od založení sdružení zastával funkci předsedy až do roku 2010, za což si zaslouží poděkování . Po jeho odstoupení převzal krátkodobě vedení místopředseda pan Jaroslav JANOUCH , který na členské schůzi dne 8.4.2011. podal demisi celého výboru sdružení. Na schůzi dne 8.4.2011, podalo 52 rybářů přihlášku za člena Rybářského sdružení „POLABÍ“ se sídlem v Přerově nad Labem a tímto krokem  bylo oficiálně založeno RYBÁŘSKÉ SDRUŽENÍ POLABÍ. Přítomní odsouhlasili, že se nadále budou řídit podle Stanov R.S.“POLABÍ“ se sídlem v Přerově nad Labem, schválených Ministerstvem vnitra ze dne 13.7.1995.pod č.j. II/s-0S11-27691/95-R.

K poslední změně vedení došlo 22.1.2021 na řádné schůzi spolku, která se konala v Hostinci na Růžku. Bylo zvoleno stávající vedení spolku (informace výše) a bylo odhlasováno nové aktualizované znění Rybářského řádu (celé znění výše).

Aktualizace údajů k 31.5.2023

Comments are closed.