Vítáme Vás v naší obci.

Zápisky z historie obce

Kroniky obce

Přerov nad Labem (německy do roku 1903 Alt Prerau, poté Prerow an der Elbe) je obec ve Středočeském kraji v okresu Nymburk. Nachází se třicet kilometrů na východ od Prahy, v trojúhelníku tvořeném městy Čelákovice, Lysá nad Labem a Český Brod.
V historické literatuře se nejčastěji objevují tyto formy jména Přerova nad Labem: Prerow/Přerow (latinsky), Prerow an der Elbe/Přerow an der Elbe, Alt Prerau, Alt Prerau an der Elbe (německy).
Archeologické nálezy dokládají osídlení území obce už před více než 7000 lety. Na Přerovské hůře byla pomocí letecké archeologie prokázána existence výšinného opevněného hradiště, obývaného v době bronzové, halštatské a hradištní.
V Přerově stojí renesanční zámek, na jehož úpravách se v 16. století podílel i významný císařský architekt Bonifác Wohlmut či stavitel Matteo Borgorelli, kostel a pramen sv. Vojtěcha, archeologické naleziště dokazující osídlení této oblasti už před 7 000 lety nebo opuštěný pivovar připomínající někdejší slavnou historii polabského chmelařství.
K turistickým lákadlům patří soukromé muzeum motocyklů a jízdních kol, ale hlavně nejstarší skanzen lidové architektury v českých zemích, jehož kořeny sahají až do roku 1895.

Elektronické kroniky obce naleznete ZDE.

 

Ručně psaný almanach Městysu Přerov n./L.

Soupis památek historických a uměleckých městyse Přerov nad Labem od pravěku do začátku XIX. století. Kroniku roku 1911 sepsal a ilustracemi doplnil v Přerově nad Labem působící arcivévodský nadlesní Antonín Míšek a podepsal se na závěr pseudonymem De Coquille. Narodil se v Praze dne 26.5.1838 a zemřel v Přerově nad Labem č.p. 18 dne 22.8.1917 (Je pochován na Olšanech). V roce 1900 byla jeho přičiněním zpřístupněna „staročeská chalupa“, základ skanzenu. Později paní Míšková věnovala čelákovickému muzeu několik archeologických nálezů z Přerova nad Labem, které pan Míšek nalezl.

Za zapůjčení děkujeme panu Janu Klicperovi. Do elektronické podoby převedli Ivana Cabrnochová a Petr Vilgus.

Ručně psaný almanach Městyse Přerov nad Labem (pdf, 8,8 MB)

 

Strojopisný přepis almanachu Městysu Přerov n./L.

Napsal Ludvík Kopáček, okresní ředitel a jednatel archeologické komise České akademie pro vědy, slovesnost a umění v Praze. Na Dobříši 1919.

Děkujeme panu Janu Klicperovi za zapůjčení papírové verze kroniky. Naskenovali Ivana Cabrnochová a Petr Vilgus.

Strojopisný přepis almanachu Městyse Přerov nad Labem (pdf, 27,8 MB)

 

Příručky činné školy

Díky paní Daně Thielové máme k dispozici skan publikace, která byla vydána v roce 1923. Publikace vydaná v edici „Příručky činné školy“  byla sepsána panem Otakarem Brožem a nese titul: „Výchovné ruční práce a výzdoba školy. Několik obrázků z měšťanské školy v Přerově nad Labem.“

Obsah publikace velmi detailně popisuje jak tehdejší vedení školy přistupovalo k pracovní výchově a jak její výsledky využívalo ke zvelebení prostor školy. Kniha je psána velmi osobním přístupem a nechybí tak jména tehdejších žáků, prababiček či pradědů dnešní školní generace. Text je doplněn několika fotografiemi a plánky, dle kterých si můžete drobná praktická dílka zkusit sestavit i dnes.

 

Zalistovat si v textu popisujícím praktickou výuku v naší škole můžete i Vy, stačí jen použít ikonky ve spodním pravém rohu titulní stránky publikace, která je zveřejněna níže. Můžete tak porovnat přístup k praktické výchově v roce 1923 a dnes v 21. století.

rucni prace_skola PnL_1923

 

 

Ukázka historických fotografií z Přerova nad Labem

Comments are closed.