Vítáme Vás v naší obci.

Zámek

Fotografie zámku

 

Přerovský zámek vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako nové správní sídlo břevnovského kláštera. Hrádek vybudovaný na čtvercovém půdoryse, obklopený vodním příkopem, byl v 60. letech 16. století přestavěn na renesanční zámek. Ze čtyřkřídlé stavby, která byla v polovině 17. století ve zříceninách, opraveno jižní a východní křídlo. Ostatní části objektu byly postupně odstraněny.

V letech 1872-73 byla provedena rozsáhlá úprava zámku, v rámci které byly zbudovány opěrné pilíře a na straně do nádvoří zaslepeny některé arkády, které byly původně ve všech podlažích. O záchranu tehdy upadající stavby se zasloužil tehdejší majitel panství Ludvík Salvátor Toskánský.

Dnes zachovaná a v letech 1960-64 rekonstruovaná dvoukřídlá dvoupatrová budova s věží v jihovýchodním rohu nádvoří, je zdobena bohatou renesanční sgrafitovou figurální a rustikovou výzdobou. Uvnitř zámku jsou zachovány gotické a renesanční ostění a renesanční krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné části původních renesančních valů s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý kamenný most, který nahradil původní padací.

Od roku 1958 zámek využíval Československý rozhlas, který jej v roce 1982 koupil. Až do devadesátých let byl v zámku umístěn archiv Československého a posléze Českého rozhlasu. V současnosti je objekt zámku prázdný, bez využití a veřejnosti nepřístupný. Vlastníkem objektu a přilehlých pozemků je Český rozhlas.

 

 

Comments are closed.